feature-image

Miks on raamatupidaja valimine juba alustades väga oluline?

Sul on äriidee ning otsustad alustada ettevõtlusega. Mõtled, et ah, küll möödaminnes raamatupidamise ise ära teed. Seejärel tunned, et tegelikult on asi ikkagi segane ning otsid sotsiaalmeediast raamatupidaja. Valid kõige odavama pakkuja ja hakkate aga tööle. Ühel hetkel on ettevõte kasvanud ning tarvis on näiteks taotleda laene ja liisinguid või koostada aruandeid, kuid enam raamatupidajalt vajalikku infot kätte ei saa. Plaanid hakkavad takerduma, tekib ärevus ning oledki omadega ummikus.

Selleks, et sellist olukorda ei tekiks, on tarvis juba ettevõtte asutamisel teha õige otsus raamatupidaja leidmiseks. Üks võimalus on tõepoolest ennast selles valdkonnas arendada ja koolitada (seejuures ei ole Sul võimalik ettevõtte põhitegevusega maksimaalselt tegeleda) ning proovida ise raamatupidamist teha, või valid selleks teenusepakkuja. Seejuures tuleks kindlasti teha põhjalik taustauuring, sest Sinu rahaasjade eest hoolitsev raamatupidaja/büroo peaks olema keegi, keda saad usaldada.

Lihtne on leida raamatupidajaid, kes on läbinud raamatupidaja kursused, kuid sellega teadmised ja oskused piirduvad. Meie kliendiks on tulnud mitmeid ettevõtteid, kus on raamatupidamises tegemata olnud näiteks palgakanded, liisingud ja põhivarad on segamini, PRIA taotluste jaoks arvestus pidamata ja palju muud. Eksitakse isegi kõige lihtsamate asjadega. Seega on kõige tähtsam alguses kõik võimalused enda jaoks läbi kaaluda, et leida raamatupidaja, kellega on hea suhtlus, kiire infovahetus ning kelle puhul oled veendunud, et raamatupidaja mõistab Sinu ettevõtte äritegevust.

Toome välja olulised punktid, mida raamatupidajat valides tuleks arvesse võtta.

  1. Haridus
    Kas raamatupidaja on omandanud majandusalase hariduse või saanud teadmisi vaid kursustelt? Lisaks tee selgeks, kas raamatupidaja on uuendusmeelne ja tahab end pidevalt täiendada uute maksude, erisoodustuste ja muudel valdkonnaga seotud koolitustel. 
    Pea meeles, et Sa otsid oma rahaasjade juurde usaldusväärset ja teadmistega inimest!
  1. Kogemus
    Kui Sa oled alustav ettevõte ning oled valmis kasvama koos algaja raamatupidajaga, kelle enesetäiendamises oled kindel, siis see on igati kaalumist väärt mõte. Küll aga tuleb arvestada raamatupidaja kogemuste vähesusega. Kui Sul on juba tegutsev ettevõte, kus on nii töötajad, investeeringud kui ka näiteks käibemaksu teemad, siis on mõistlik võtta endale raamatupidaja, kes on pädev ning tagab kvaliteetse teenuse. Lisaks saad temalt nõu ja näpunäiteid raamatupidamise efektiivsemaks korraldamiseks.
  1. Suhtlus
    Raamatupidaja valimisel tuleb arvestada, et see on väga pikaajaline koostöö ning sellest lähtuvalt peavad end suhtlemisel hästi tundma nii raamatupidaja kui ka ettevõtja. Mõlemad osapooled peavad mõistma teineteise tööd, info jagamise süsteemsust ning ettevõtte äritegevust. Alati on soovituslik enne raamatupidaja lõpliku valimist temaga kohtuda, et küsida küsimusi ning veenduda tema pädevuses.
  1. Töökorraldus
    Selgita välja, kuidas raamatupidaja dokumente haldab ning kuidas käib teievaheline dokumentide edastamine. Kas raamatupidaja soovib kõiki dokumente paberil või sobib dokumentide edastamine ka digitaalselt? Samuti küsi, milline on raamatupidaja töörežiim ja -korraldus ning kas tal on kindlad päevad ja kellaajad, mil ta tööd teeb/ei tee. Kogu töökorraldus ja regulaarsus (näiteks dokumentide sisestamine) peaksid olema omavahel kokku lepitud. Mõtle läbi, kas selline lahendus sobib Sulle ka päriselt!

Kui Sa tunned, et kardad raamatupidajat, ei saa tema käest infot kätte või aruanded on õigel ajal esitamata, siis tasuks kindlasti kaaluda uue raamatupidaja otsimist (hoolikalt!). Kindlasti tuleks uut teenusepakkujat teavitada, et algandmeid tuleks ülevõtmisel igaks juhuks kontrollida ja korrastada.

Kui oled aga ettevõtlusega alles alustamas, siis mõtle hoolikalt läbi, kuidas enda raamatupidamist korraldad. Soovi korral saame Sulle abiks olla ja kogu raamatupidamise (koos nõustamisega!) enda kanda võtta. Tutvu meiega ning saada juba täna päring! Võiksid kohe ka kirjutada, milline on Sinu ettevõtte raamatupidamise olukord, et oskaksime täpsemat nõu anda.

Armilde Finance OÜ