Automaks – mida see endas kujutab?
Automaks (Mootorsõidukimaksu seadus) jõustub Eestis alates 1. jaanuarist 2025 ning see hakkab koosnema kahest osast – aastamaksust, mida hakkab seaduse järgi koguma Maksu- ja Tolliamet ning registreerimistasust, mida hakkab koguma Transpordiamet.
Miks on automaks vajalik?
Uue automaksuga püütakse saavutada mitmeid eesmärke:
- Keskkonnakaitse: soodustada väiksema CO2 heitmega sõidukite kasutamist, et vähendada õhusaastet ja võidelda kliimamuutuste vastu.
- Sõidukite ringlus: toetada vanemate ja heitgaase rohkem tekitavate sõidukite väljavahetamist uute ja keskkonnasõbralikumate vastu.
- Maksusüsteemi õiglus: luua õiglane automaksusüsteem, arvestades sõiduki keskkonnamõju ja vanust.
- Riigi eelarvetulude suurendamine: suurendada riigi tulusid, tänu millele on võimalik riigil ja omavalitsustel rohkem investeerida sh ühistransporditeenuse parandamisse, teedeehitusse ja -hoidu (k.a kergliiklus- ja rattateedesse).
Kes peab automaksu maksma?
Automaksu peab maksma isik või ettevõte, kes on maksustamisperioodi 1. jaanuari seisuga kantud liiklusregistrisse sõiduki omanikuna. See tähendab, et kui Sina oled auto omanik, siis lasub Sinul kohustus automaksu tasuda. Siinkohal tuleb aga tähele panna järgmist:
- Kui sõidukit kasutatakse vastutava kasutuskorra alusel (nt liisingulepingu alusel), siis maksab automaksu vastutav kasutaja.
- Automaks on sõidukipõhine – maksu tuleb maksta iga omatud sõiduki eest.
- Registreerimismaksu tuleb maksta üksnes sõiduki esmakordsel Eestis registreerimisel ja esimesel omanikuvahetusel pärast maksu jõustumist. Pärast esimest maksustamist jäävad edaspidised Eesti-sisesed omanikuvahetused maksu alt välja.
Registreerimistasu ei tule maksta liisinguvõtjal sõiduki liisingufirmalt väljaostmisel ja oma nimele kandmisel ning päranduseks saadud sõiduki oma nimele registreerimisel. Nende puhul rakendub registreerimistasu järgmise omanikuvahetuse korral.
Millest koosneb automaks?
Aastamaks – makstakse igal aastal kõigi liiklusregistrisse kantud sõidukite eest. Sõiduautode ja kaubikute mootorsõidukimaksu määr hakkab koosnema baasosast, CO2 eriheite osast ja täismassi osast ning mootorratastel mootori töömahust. Aastamaksu määr hakkab sõiduautodel ja kaubikutel sõltuma ka sõiduki vanusest. Vanemate sõidukite puhul on aastamaks madalam, et toetada nende pikemat kasutamist.
Registreerimistasu – makstakse sõiduautode ja kaubikute liiklusregistris registreerimise eel, st registreerimiskande eelduseks on tasutud registreerimistasu. Lisaks tuleb registreerimistasu maksta ka Eesti liiklusregistris juba registreeritud sõidukite esimesel omanikuvahetusel, eeldusel, et selle sõiduki eest pole varem registreerimistasu makstud. Registreerimistasu valemis on CO2 osakaal suurem, et soodustada vähemsaastavate sõidukite ostmist. Registreerimistasu suurust hakkab mõjutama ka sõiduki vanus. Vanusevähendus väheneb lineaarselt iga aastaga kuni mootorsõiduki esmase registreerimise kuupäevast möödub 15 aastast, pärast mida on vanusekoefitsient 0,20.
Kuidas arvutada automaksu?
Automaksu täpne arvutamine iseseisvalt on küllaltki keerukas, kuna sõltub mitmest tegurist, sealhulgas sõiduki vanusest, CO2 heitkogusest ja täismassist. Seetõttu on kõige lihtsam kasutada Transpordiameti loodud mootorsõidukimaksu kalkulaatorit, kus on võimalik välja arvutada aastamaksu ja registreerimistasu suurus nii registreerimismärgi kui ka sõiduki tehniliste andmete põhjal.
Link mootorsõidukimaksu kalkulaatorile – https://eteenindus.mnt.ee/public/automaksuKalkulaator.jsf?lang=et
Mis kuupäevaks tuleb automaks tasuda?
- Mootorsõidukimaksuga maksustamise periood on üks kalendriaasta.
- Maksu- ja Tolliamet väljastab liiklusregistrist saadud andmete alusel maksumaksjale maksuteate tasumisele kuuluva mootorsõidukimaksu summa kohta hiljemalt 15. veebruaril.
- Maksustamisperioodi kestel liiklusregistris esmakordselt registreeritud mootorsõiduki eest oleva maksukohustuse kohta väljastatakse maksuteade 15 tööpäeva jooksul pärast registrikande tegemist. Mootorsõidukimaks arvutatakse proportsionaalselt päevade arvuga, mis on jäänud jooksva maksustamisperioodi lõpuni, arvates registreerimisele järgnevast päevast.
- Mootorsõidukimaksust tasutakse 50% 15. juuniks ja 50% 15. detsembriks.
- Mootorsõiduki omanikuvahetusel või kasutusõiguse ülemineku korral maksustamisperioodi kestel maksustamisperioodi eest tasutud mootorsõidukimaksu ei tagastata ja maksusummat ei vähendata.
Armilde Finance OÜ
Allikad:
Mootorsõidukimaksu seadus – https://www.riigiteataja.ee/akt/117082024001
Transpordiamet – https://www.transpordiamet.ee/soidukid-ja-maanteeliiklus/soidukid/mootorsoidukimaks