Iga äriühing on kohustatud lõppenud majandusaasta kohta koostama majandusaasta aruande, mis koosneb raamatupidamise aastaaruandest ja tegevusaruandest. Selle koostamise ja avaldamise eesmärk on anda aruande kasutajale  ettevõtja finantsseisundi, -tulemuse ja rahavoogude kohta asjakohast ning tõepäraselt esitatud informatsiooni, mida aruande kasutaja saaks oma majandusotsuste tegemisel kasutada.

Sisuliselt tähendab see, et Sinu ettevõtte majandusaasta aruannet võivad vaadata nii koostööpartnerid, kliendid, tarnijad, konkurendid, võlausaldajad, maksu- ja tolliamet, avaliku sektori asutused või näiteks infoportaalid, kes vastavad andmed kokku koguvad ning mis otsingumootorites Sinu ettevõtte nime järgi kiiresti välja ilmuvad.

Seega on majandusaasta aruannetes sisalduv (või puuduv!) info kergesti leitav ning sellel on ettevõtja maine kujunemisel väga oluline roll. Eriti hästi ilmneb see uute klientide leidmisel või soovi korral toetust või laenu taotleda.

Mida teenus sisaldab?

Majandusaasta aruande koostamiseks on vajalik äriühingu pearaamatu väljavõtte olemasolu, mille järgi toimub aruande koostamine. Pooliku raamatupidamise korral lisaks veel kõik dokumendid seni kajastamata majandustehingute kohta.

Tähtajad

Ettevõtjatel, kelle majandusaasta periood on 1. jaanuar kuni 31. detsember, tuleb aruanne esitada majandusaastale järgnevaks 30. juuniks. Seda isegi siis, kui ettevõttes tegevust ei toimunud.

Kui majandusaasta aruannet ei esitata õigeaegselt või jääb see esitamata, on registripidajal õigus ilma hoiatamata trahvida nii juriidilist isikut kui ka kõiki aruande esitamiseks kohustatud isikuid ÄS § 71 alusel. Kui majandusaasta aruannet kuue kuu möödumisel seaduses sätestatud aruande esitamise tähtaja möödumisest ei esitata, algatab registripidaja ÄS § 60, MTÜS § 361 või SAS § 341 alusel juriidilise isiku suhtes järelevalvemenetluse, mis võib lõppeda juriidilise isiku registrist kustutamise või sundlõpetamisega. (https://www.rik.ee/et/ettevotjaportaal/majandusaasta-aruanne)

Millest aastaaruanne koosneb?

Raamatupidamise aastaaruanne koosneb põhiaruannetest (bilanss, kasumiaruanne, rahavoogude aruanne ja omakapitali muutuste aruanne) ning lisadest. Mikro- ja väikeettevõtjate aruannete puhul võib (aga ei pea) piirduda vaid bilansi, kasumiaruande ja lisadega.

Tegevusaruandes antakse ülevaade ettevõtja tegevusest ja asjaoludest, millel on määrav tähtsus raamatupidamiskohustuslase finantsseisundi ja majandustegevuse hindamisel, olulistest sündmustest majandusaastal ning eeldatavatest arengusuundadest.

Ettevõtjate majandusaasta aruanded on avalikud ning nendega on võimalik tutvuda e-äriregistris.

3 lihtsat sammu aruande tegemiseks!

01
ANDMETE KOGUMINE

Küsi eelnevalt raamatupidajalt pearaamatu väljavõte ning lisaks kogu kokku kajastamata tehingute dokumendid.

02
ANDMETE KONTROLLIMINE

Vaatame üle senise raamatupidamise ning vajadusel teeme puuduvad toimingud.

03
AASTAARUANDE KOOSTAMINE

Koostame nõuetele vastava majandusaasta aruande ning esitame selle registrile.

Majandusaasta aruande tegemise kiirus sõltub suuresti sellest, kui korrektne on olnud varasem raamatupidamine ning kas kõik dokumendid on kenasti olemas. Eeldusel, et kõik on korras, toimub aruande koostamine Sinu jaoks kiiresti ja mugavalt. Sooviksime vaid lisainfot tegevusaruande koostamisel.

Soovid teada teenuse maksumust?

Võta meiega ühendust ja räägi oma ettevõtte vajadustest lähemalt – kui palju on varasemalt raamatupidamist tehtud ning kas enne aruande esitamist oleks vaja teha täiendavaid toiminguid.

Kuna iga ettevõtte tegevused ja mahud on erinevad, siis teeme just Sinu ettevõtte vajadustele vastava personaalse pakkumise.

Saada meile jugelt kiri, sest pakkumise küsimine ei maksa midagi!