Mis juhtub, kui majandusaasta aruannet õigeks ajaks ei esitata?
Suurel osal ettevõtetest lõpeb majandusaasta 30.12 kuupäevaga, mille järel on majandusaasta aruande esitamiseks aega kuus kuud. Seega, kui Sinu ettevõtte eelmise majandusaasta periood oli 01.01.-31.12.2023, siis hiljemalt 30. juunil 2024 pead Äriregistrile esitama 2023. aasta kohta käiva aruande. Kui aga esitamata on ka mõne varasema aasta aruanne, siis tuleks seda teha viivitamatult. Kirjutasime allolevas artiklis põhjalikumalt, miks tuleks aruandeid õigeaegselt esitada ning mis vastasel juhul võib juhtuda.
Mis juhtub, kui aruanne jääb tähtajaks esitamata?
Aruande tegemine ei ole nii tülikas, kui võiks arvata ning seega tee endast kõik olenev, et aruanne saaks õigeks ajaks esitatud. Kui see nii siiski ei lähe, pead arvestama järgmiste võimalike stsenaariumitega.
Kustutamishoiatus
Tartu Maakohtu registriosakond hoiatab äriregistri seaduse § 61 lg 2 alusel ettevõtte registrist kustutada, kuna ettevõte ei ole esitanud registripidaja määratud tähtaja jooksul majandusaasta aruannet ja seaduses ettenähtud esitamistähtpäevast on möödunud vähemalt kolm kuud. Seega, kui aruande esitamise tähtaeg on näiteks 30. juuni, võib tehniliselt alates 1. oktoobrist ettevõtte registrist juba kustutada.
Mõned ettevõtete omanikud võivadki soovida, et nende mittetegutsev ettevõte registrist kustutatakse, kuid selle peale ei tasu lootma jääda, sest enne kustutamist saadetakse ettevõttele tõenäoliselt mitu trahvi. Kui aga täiesti toimiv ettevõte on registrist aruande esitamata jätmise tõttu kustutatud, saab pärast puuduste likvideerimist selle kolme aasta jooksul ennistada.
Trahv
Vastavalt äriregistri seaduse § 57 võib majandusaasta aruande esitamata jätmise eest äriühingule trahvi määrata. Kui ettevõte ei ole esitanud registripidajale seaduses ettenähtud tähtaja jooksul majandusaasta aruannet, võib registripidaja määrata talle ilma hoiatusmäärust tegemata trahvi kuni majandusaasta aruande esitamise kohustuse täitmiseni.
Trahvi määramisel arvestatakse muu hulgas:
1) mitu korda on majandusaasta aruanne tähtaegselt esitamata;
2) kui pikk aeg on möödunud majandusaasta aruande esitamise tähtpäevast;
3) muid olulisi registripidajale teadaolevaid asjaolusid.
Trahvi suurus on kuni 3200 eurot ning trahvi võib teha ettevõttele korduvalt.
NB! Kustutamishoiatus ei välista trahvi (sh korduva) määramist!
Kuidas tagada aruande õigeaegne esitamine?
- Loo enda jaoks süsteem, et ettevõtte tegevusega seotud dokumendid (kuluarved, lepingud jm) oleksid regulaarselt kindlasse kohta kogutud. Selleks võiks olla füüsiline ja/või arvutis olev kaust.
- Määra kindlaks oma ettevõtte raamatupidamise tegemise regulaarsus. Piisavalt sageli tehes ei lähe dokumendid kaotsi ning jääb ära vajadus korraga suure hunniku paberite sisestamiseks.
- Tee juba varakult selgeks, kas teed majandusaasta aruande ise või kasutad selleks raamatupidaja teenust. Mõlemal juhul tuleks eelmise aasta raamatupidamine juba uue aasta alguses varakult valmis saada, sest juunikuu lõpus tahavad kõik aruandeid korraga teha ning raamatupidajal või endal ei pruugi selleks aega olla.
- Esita aruanne ise kohe aasta alguses (saad määrata, et aruanne esitatakse automaatselt Äriregistrile 30. juunil) või veendu, et raamatupidaja sellega ise kohe tegelema hakkab. Vajadusel tuleta seda raamatupidajale meelde.
Miks on oluline esitada majandusaasta aruanne õigeaegselt?
- Läbipaistvus: Aruanne annab omanikele, investoritele, võlausaldajatele ja teistele huvitatud osapooltele ülevaate ettevõtte finantsseisundist ja tulemustest. See aitab tagada usaldust ettevõtte vastu ja soodustab õigete majanduslike otsuste tegemist.
- Seaduskuulekus: Eesti seadused kohustavad kõiki ettevõtteid esitama majandusaasta aruande äriregistrile kuue kuu jooksul pärast majandusaasta lõppu. Aruande esitamata jätmine on seaduserikkumine, millele võivad järgneda karistused.
- Hea maine: Õigeaegselt esitatud aruanne näitab, et ettevõte on korralik ja usaldusväärne. See aitab parandada ettevõtte mainet ja soodustab klientide, partnerite ja investorite ligimeelitamist.
- Juurdepääs toetustele: Mõned toetusprogrammid ja finantseerimisvõimalused nõuavad tingimusena majandusaasta aruande esitamist. Õigeaegne esitamine tagab, et ettevõte saab osaleda neis programmides ja saada vajalikku finantseerimist.
- Trahvide ja ebameeldivuste vältimine: Aruande esitamata jätmise või hilinenud esitamise korral on võimalik trahv kuni 3200 eurot nii ettevõttele kui ka juhatuse liikmetele. Lisaks võidakse registrist kustutada ka täiesti toimiv ettevõte, kellel on aruanded esitamata.
Õigeaegselt esitatud majandusaasta aruanne on vajalik riigile, kuid eelkõige kasulik ettevõtjale endale. Kui vajad abi majandusaasta aruande koostamise ja esitamisega, siis vaata siia ja võta meiega ühendust!
Armilde Finance OÜ