Tegevusaruande koostamine – mis, kuidas, miks?
Tegevusaruanne on oluliseks osaks ettevõtte poolt esitatavast majandusaasta aruandest, mis annab ülevaate ettevõtte tegevusest, finantsseisundist ja tulevikuplaanidest. Kui finantsaruanne näitab ettevõtte majanduslikku seisundit numbritega, siis tegevusaruanne selgitab, mis nende numbrite taga tegelikult toimub.
Millist teavet peab tegevusaruanne sisaldama?
- Peamisi ettevõtte tegevusvaldkondi ning toote- ja teenusegruppe.
- Olulisemaid aruandeaasta jooksul toimunud ning lähitulevikus planeeritavaid investeeringuid.
- Olulisi uurimis- ja arendustegevuse projekte ning nendega seotud väljaminekuid aruandeaastal ja järgmistel aastatel.
- Raamatupidamise aastaaruande koostamise perioodil toimunud olulisi sündmusi, mis ei kajastu raamatupidamise aastaaruandes, kuid mis oluliselt mõjutavad või võivad mõjutada järgmiste majandusaastate tulemusi.
Ettevõte, kelle majandusaasta aruandeid auditeeritakse, kirjeldab tegevusaruandes lisaks eelnevale:
- Tegevuskeskkonna üldist (makromajanduslikku) arengut ja selle mõju tema finantstulemusele.
- Äritegevuse hooajalisust või majandustegevuse tsüklilisust.
- Ettevõtte tegevusega kaasnevaid olulisi keskkonna- ja sotsiaalseid mõjusid.
- Finantsinstrumentide finantsriskide maandamise eesmärke ja põhimõtteid ning majandusaastal ja aruande koostamise perioodil ilmnenud valuutakursside, intressimäärade ja börsikursside muutumisega seonduvaid riske.
- Peamisi finantssuhtarve majandusaasta ning sellele eelnenud majandusaasta kohta ning nende arvutamise metoodikat.
Oluline on veel teada:
- Juhul kui ettevõtte omakapital ehk netovara ei ole bilansipäeva seisuga vähemalt pool osa- või aktsiakapitalist, tuleb tegevusaruandes kirjeldada kavandatavaid tegevusi omakapitali taastamiseks.
- Kui ettevõte on majandusaasta kestel omandanud või tagatiseks võtnud oma aktsiaid või osasid, esitatakse tegevusaruandes omandatud või tagatiseks võetud võõrandatud ja võõrandamata:
- aktsiate või osade arv ja nende nimiväärtus, nimiväärtuse puudumise korral arvestuslik nimiväärtus ja osakaal aktsia- või osakapitalis;
- aktsiate või osade eest makstud tasu suurus ja nende omandamise või tagatiseks võtmise põhjus.
Miks on oluline koostada tegevusaruanne põhjalikult?
Finantsnäitajate tausta selgitamine – tegevusaruanne aitab investoritel, võlausaldajatel ja muudel huvirühmadel paremini mõista ettevõtte finantsnäitajaid.
Ettevõtte strateegilise suuna kirjeldamine – tegevusaruandes kirjeldatakse ettevõtte pikaajalisi eesmärke ja seda, kuidas ettevõte neid eesmärke saavutada kavatseb.
Ettevõtte tegevusega seotud riskide hindamine – tegevusaruandes tuuakse välja ettevõtte tegevusega seotud riskid, näiteks majanduslikud, seadusandlikud, keskkonnaalased, tehnilised või muud riskid.
Ettevõtte vastutustundliku arengu kirjeldamine – tegevusaruanne on heaks võimaluseks selgitada ettevõtte jätkusuutliku tegevuse põhimõtteid nii läbi keskkonna-, sotsiaalsete- kui ka juhtimisalaste tegurite (ESG põhimõtete).
Ettevõtte tegevuse tutvustamine ja brändi tuntuse kasvatamine – tegevusaruandes on võimalik pikemalt tutvustada ettevõtte tegevust, ajalugu, turupositsiooni, saavutusi, sponsorlusprojekte, ühiskondlikku rolli või näiteks tööandja brändingut. Samuti on see heaks võimaluseks kirjutada ettevõtte väärtustest, missioonist ja visioonist. Tegevusaruandes tohib infot esitada ka illustreerituna näiteks jooniste või tabelite kujul!
Erireeglid börsiettevõtetele
Investeerid väärtpaberitesse ning otsid lisainfot börsiettevõtete majandusaasta aruannetest? Siis tasub teada järgmisi erireegleid, mis kehtivad börsiettevõtete tegevusaruannetele. Börsil kaubeldavate hääleõigusega aktsiate või osade emitendi tegevusaruanne peab sisaldama järgnevat:
- aktsia- või osakapitali struktuur, sealhulgas väärtpaberid, millega ei ole lubatud kaubelda lepinguriigi reguleeritud väärtpaberiturul, ja võimaluse korral andmed väärtpaberite eri liikide ja iga väärtpaberiliigiga seotud õiguste ja kohustuste kohta ning andmed nende protsentuaalse osakaalu kohta äriühingu aktsia- või osakapitalis;
- kõik põhikirjakohased väärtpaberite võõrandamise piirangud, sealhulgas väärtpaberiomandi piirangud või vajadus saada nõusolek äriühingult või teistelt väärtpaberiomanikelt;
- kõik äriühingule teada olevad äriühingu ja aktsionäride vahelistes või aktsionäride omavahelistes lepingutes sätestatud väärtpaberite võõrandamise piirangud;
- oluline osalus vastavalt väärtpaberituru seaduse §-s 9 sätestatule;
- spetsiifilisi kontrolliõigusi andvate väärtpaberite omanikud ja nende õiguste kirjeldus;
- kontrollisüsteem töötajate osalusskeemi korral, kui töötajad ei teosta oma kontrolliõigusi otse;
- kõik hääleõigust käsitlevad piirangud või kokkulepped ja eelisaktsia hääleõiguse olemasolu, sealhulgas hääleõiguse piiramine teatud protsentuaalse osaluse või häälte arvuga, hääleõiguse kasutamisele seatavad tähtajad või süsteemid, mille korral väärtpaberitega seotud rahalised õigused ja väärtpaberite omamine on koostöös äriühinguga teineteisest lahutatud;
- äriühingu juhatuse liikmete valimise, määramise, tagasiastumise ja tagasikutsumise sätted ja reeglistik, mis on kehtestatud õigusaktidega;
- äriühingu põhikirja muutmise sätted ja reeglistik, mis on kehtestatud õigusaktidega;
- äriühingu juhatuse liikmete volitused, sealhulgas volitused aktsiaid emiteerimida ja tagasi osta;
- äriühingu ja selle juhatuse või töötajate vahelised kokkulepped, milles sätestatakse hüvitised seoses väärtpaberituru seaduse 19. peatükis sätestatud ülevõtmisega;
- kõik olulised kokkulepped, milles äriühing on osapooleks ja mis jõustuvad, muutuvad või lõpevad, kui ülevõtmispakkumise tulemusena vastavalt väärtpaberituru seaduse 19. peatükis sätestatule saavutab äriühingu üle valitseva mõju teine isik, ja selliste kokkulepete mõju, välja arvatud juhul, kui nende olemuse tõttu tekiks nende avaldamisest äriühingule tõsine kahju.
Kuidas toimub majandusaasta aruande heakskiitmine?
Majandusaasta aruande heakskiitmisega kinnitavad tegevjuhtkond, osanikud või füüsilisest isikust ettevõtja majandusaasta aruandes esitatud andmete õigsust ja täielikkust, sealhulgas seda, et raamatupidamise aastaaruanne koostati kooskõlas raamatupidamise seaduse § 17 lõikes 1 nimetatud finantsaruandluse standardiga ning see kajastab asjakohast ja tõepäraselt esitatud informatsiooni raamatupidamiskohustuslase finantsseisundi ja -tulemuse ning rahavoo kohta või annab käesolevas seaduses nõutud informatsiooni.
Majandusaasta aruande koostamise lõpetamise kuupäevaks loetakse kuupäev, millal tegevjuhtkond või füüsilisest isikust ettevõtja kiitis majandusaasta aruande heaks.
Vähemalt üks raamatupidamiskohustuslase tegevjuhtkonna liige või füüsilisest isikust ettevõtja allkirjastab raamatupidamiskohustuslase majandusaasta aruande viivitamata pärast selle heakskiitmist, näidates ära majandusaasta aruande koostamise lõpetamise kuupäeva.
Tegevusaruande koostamine on hea võimalus oma ettevõtte tegevust põhjalikumalt lahti kirjutada ning sellega ettevõtte usaldusväärsust võimalike koostööpartnerite silmis tõsta. Seega kasuta võimalust, näe pisut vaeva ning koosta oma ettevõtte põnev tutvustus! Kui vajad abi majandusaasta aruande koostamise ja raamatupidamisega, siis vaata siia ja võta meiega ühendust!
Armilde Finance OÜ
Allikas: Raamatupidamise seadus